Skip to content
bieszczady

Zostań wolontariuszem

Czujesz, że chcesz zmienić coś w swoim otoczeniu? Zostań wolontariuszem! Przyłącz się do akcji sprzątania odcinka kolejowego Przemyśl – Chyrów – Zagórz. Sprawdź, dlaczego warto!

 

Czyste tory dzięki wolontariuszom

Przemyśl – Chyrów – Zagórz to 51-kilometrowy odcinek kolejowy, który przebiega przez malownicze tereny Karpat Wschodnich. Niestety, od dłuższego czasu na torach gromadzą się śmieci i odpady, co zagraża bezpieczeństwu pociągów oraz środowisku naturalnemu. Dlatego też zapraszamy do wzięcia udziału w akcji sprzątania tego odcinka kolei jako wolontariusza.

Jednodniowe wyjście na trasę przyczyni się do poprawy stanu tory oraz poczucia dumy z działania proekologicznego. W grupie wolontariuszy będziecie mieli okazję poznać ciekawych ludzi, a także zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia. Przygotowany dla Was sprzęt ułatwi pracę, a suto zakrapiane posiłki pozwolą zregenerować siły przed kolejnym etapem pracy.

Środowisko chronione na linii kolejowej

Linia kolejowa Przemyśl – Chyrów – Zagórz przechodzi przez malownicze tereny Podkarpacia. 

tory

Tędy przebiega również fragment obszaru Natura 2000, będący siedliskiem wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt. 

Dlatego tak istotne jest dbanie o czystość w tym miejscu. Jak efektywnie zadbać o to? Dołącz do akcji sprzątania odcinka kolejowego! W trakcie jednodniowej zbiórki śmieci uda się nie tylko pozbyć się odpadków, ale też przy okazji zachować czystość w rejonie tego cennego dla ekosystemu obszaru.

Polecamy: https://primegarage.com.pl/

Zanim zabierzesz się do walki z przyrodniczymi nieprzyjaciółmi (czyli podchodzących ku ludziom szczurów, dzikiego kucyka czy wyjącej sowki), zostaniesz zapoznany z instruktażem bezpieczeństwa oraz przeszkolony co do sposobu segregacji i utylizacji zebranych materiałów. Zaopatrzysz się w specjalne worki na smakołyki dla naturalnych mieszkańców tutejszych borów oraz rękawice robocze. Potrzebny Ci będzie także dobry humor i entuzjazm.

Aktywni mieszkańcy dbają o naturę

Akcja sprzątania odcinka kolejowego Przemyśl – Chyrów – Zagórz to doskonała okazja dla aktywnych mieszkańców do włączenia się w troskę o czystość i estetykę otaczającej nas natury. Wolontariusze z całego regionu spotykają się razem, by przeprowadzić uważną inspekcję trasy kolejowej i dokładnie oczyścić ją ze wszelkich śmieci czy pozostałości po pasażerach.

  • Ciekawostką jest fakt, że podczas poprzednich edycji udało się odnaleźć wiele cennych przedmiotów zagubionych przez podróżnych, na przykład kolekcjonerskie monety czy satysfakcjonujące nagrody w postaci smartfonów.
  • Nie ma jednak co ukrywać, największą wartością samej akcji jest dbałość o nasze środowisko naturalne oraz pokazywanie innym mieszkańcom, jak ważna jest ta kwestia. Dzięki takim inicjatywom możemy być pewni, że idziemy w dobrym kierunku, a każdego roku coraz więcej ludzi chętnie angażuje się w organizowane wydarzenia tego typu. Dołącz i Ty już dziś!

Wolontariat to nie tylko dobrze spożytkowany czas wolny i szansa na nawiązanie nowych kontaktów z ciekawymi ludźmi. To przede wszystkim okazja do aktywnego zaangażowania się w nasze lokalne społeczeństwo i wyrażenia swojego poparcia dla działań zmierzających do ochrony środowiska naturalnego.

Warto podkreślić, że inicjatywy takie jak sprzątanie odcinka kolejowego Przemyśl – Chyrów – Zagórz są jednym z wielu sposobów na zmniejszenie wpływu nowoczesnej cywilizacji na ekosystemy ziemi. Dzięki temu możemy zrobić coś pożytecznego dla siebie oraz innych, a przy okazji cieszyć się pięknem otaczającej nas natury i jej bogactwami.

zbieranie smieci

Wspólna praca dla czystości

Przyłącz się do akcji sprzątania odcinka kolejowego przemyśl – chyrów – zagórz i zrób coś dobrego dla środowiska! Wystarczy, że zgłosisz swoją gotowość do udziału, a organizatorzy przygotują już wszystko potrzebne, m. in. worki na śmieci czy rękawice ochronne.

To nie tylko okazja do pracy nad czystością naszych terenów. Praca ta ma też wymiar społeczny – wspólnie wzięte działanie może zbliżyć ludzi i sprawić, że poczujemy satysfakcję ze wspólnej pracy dla dobra innych.